Books we read

Hunger games - Vražedná pomsta

22. července 2011 v 12:16 | B
Druhý díl Hladových her je snad ještě lepší než ten první, pokud je to vůbec možné.
Katniss se spolu s Peetou vracejí do dvanáctého kraje, kde na ně čeká sláva, bohatství a příslib bezpečí. Své hry vyhráli a teď vyrážejí na turné vítězů po všech krajích. Jenže nic není růžové, jejich čin v aréně způsobil Kapitolu problémy a to jim jen tak neprojde. Letošní ročník her čeká překvapení. Do arény se opět vracejí vítězové ... A hra začíná nanovo. Zab, nebo budeš zabit! I když ...
Kniha je opět tenká a vydrží jen na cca 10 hodin... Včera jsem jí přečetla na jeden zátah... a upřímně, tyhle články píšu, abych se trochu zabavila a nezačla číst třetí díl a abych si tím prodloužila zážitek ze čtení :)

moje hodnocení:

Hunger games - Aréna smrti

22. července 2011 v 11:33 | B
Hledáte knihu, která Vás doslova vcucne do děje... tak můžete přestat ... tohle je ona:
Název: Hunger games - Aréna smrti
Autor: Suzanne Collinsová
Na území bývalé Severní Ameriky se rozprostírá země Panem se svým hlavním městem Kapitolem a dvanácti kraji. Kapitol svým krajům vládne tvrdou rukou a poslušnost obyvatel si vymáhá krutými tresty za sebenší neposlušnost.
V minulosti se však kraje vzbouřily a bojovaly za svou svobodu, vzpoura však byla Kapitolem potlačena a na znamení síly Kapitolu a podřízenosti ostatních krajů se každoročně pořádají Hladové hry.
V době sklizně musí každý z 12 krajů poslat jednu dívku a jednoho chlapce ve věku 12-18 let do Kapitolu, kde se následně účastní zvrácené televizní show, kde v aréně smrti doslova bojují o svůj život.
Opět nebudu prozrazovat ani o chlup víc, protože Vás nechci připavit o zážitek.
Řeknu jen, že kniha má dva malé nedostatky:
  1. nezvyklý vyprávěcí čas, ale na ten si velmi brzy zvyknete...
  2. je moc tenká (cca 320 stran) takže moc dlouho nevydrží
Hunger games jinak mají všechno ... nápad, spád, zvraty a hlavně má pokračování :)...
Takže neváhejte a utíkejte do knihkupectví nebo do knihovny a puste se do čtení!!!!

moje hodnocení:(dala bych i víc, kdyby to šlo :D )

Smečka

22. července 2011 v 11:15 | B
Tak po delší době tady mám opět další knihu, kterou jsem přečtla. Jmenuje se Smečka a napsala jí Andrea Cremer.
Hlavní hrdinkou příbehu je dívka jménem Calla... no i když dívka asi není to nejlepší označení. Calla patří mezi ochránce, což jsou lidé se schopností měnit se ve vlky s jasným úkolem chránit strážce a jejich posvátné území.
Zdá se, že budoucnost Cally je jasná a neměnná. V blízké době se má provdat za syna vůdce sousední smečky a tím dát vzniku smečce nové, kterou povedou společně. Tento plán však postupně upadá, když v lesích narazí na zraněného Shaye, kterého zachrání. Od té doby už nic není jako dřív. Calla začíná pochybovat o všem, co doteď znala...
Víc prozrazovat nebudu, aby případní čtenáři nepřišli o ta hlavní překvapení :)
Kniha je pěkně napsaná a čte se sama. Občas mě trochu štvala hlavní hrdinka a příběh kolem minulosti strážců a ochránců je tak komplikovaný, že z toho nejsem moc chytrá. Knížka končí snad v tom nejnapinavějším momentě, takže už se opravdu těším na další díl, který se má objevit v září 2011.
moje hodnocení :

Jo jen tak pro zajímavost... k této knize byla napsaná ještě novela, která vypráví a opříjezdu Shaye... stáhnout jí můžete zde.

Modrý měsíc

1. dubna 2011 v 15:23 | B
Tak se po trochu delší době opět hlásím s další knížkou... Jedná se o druhý díl série Nesmrtelných od Alyson Noelové. Oficiální anotace zní:
Na začátku druhého dílu bestsellerové knižní řady Nesmrtelní, jejíž překladová práva se prodala do 34 zemí, se zdá, že lásce mezi Ever a Damenem už nestojí nic v cestě. Hrdinka proniká to tajů své nové identity a do temného, svůdného světa nesmrtelných. Jenže pak Damen onemocní, začne chřadnout a ztrácet své neobyčejné schopnosti. Zoufalá Ever se na jeho záchranu vydá do Země léta a tam objeví způsob, jak vrátit čas. A najednou má na výběr ze dvou možností: Může zachránit umírajícího Damena, nebo otočit běh času, zabránit nehodě, která jí vzala celou rodinu, a žít jako dřív. Jenže cena je příliš vysoká…
Můj názor: Nevím, jak vy, ale já obvykle od vícedílných knih očekávám jisté zlepšení v průběhu dílů a nezdá se mi, že bych se ho tady dočkala. Kniha mě moc nebavila, řešilo se furt dokola to stejné ... prostě nic moc...a navíc ta česká obálka - kdo je proboha navrhuje??
hodnocení:

Annejet zasahuje

4. února 2011 v 13:19 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Jelikož se zase musím učit, což mě dost ničí, rozhodla jsem se přečíst si nějakou lehčí knihu. Tak nějak jsem si vzpomněla na mládí a šáhla po knize, která se mi kdysi líbila... a líbí se mi celkem i teď (možná to je tím učením:) ).
Knihu napsala Miep Diekmannová a vypráví o 12ti leté Annejet. Její bratranec Luk byl účastníkem autonehody (srazilo ho auto) a on musí chodit o holi a docházet na pravidelné rehabilitace, proto se nastěhuje k Annejet a její sestře Belle. Annejet trápí, jak Luka příjmou její spolužáci (nyní i jeho) a má strach, aby se mu neposmívali. Spolužáci Luka příjmou dobře, ale stejně se nevyhne posměchu ze strany středoškoláků z chlapecké střední školy, kteří byli s Gymplákama (Luk a Annejet) vždycky na kordy. Nejhorší z nich Zrzavý Kees se s Lukem dokonce popere a pořád se mu posmívá, že je "Pajda" .
Kniha má ještě dvě pokračování. Byla u nás taky zpracována jako 6ti dílný seriál s názvem Aneta(v pokračování).
Mé hodnocení :

Město ze skla

29. ledna 2011 v 23:00 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Přestože bych se teď měla soustředit spíše na učení, stále čtu čtu a čtu. Teď sem dočetla třetí díl Nástrojů smrti (Město z kostí, Město z popela) s názvem Město ze skla od Cassandry Clare.  A musím říct WOW, pání , jejda, WOW.
Pro jistotu jen oficiální anotace ... nejsem si totiž jistá jak moc souvisle bych byla schopná knihu popsat :)
Aby Clary zachránila život své matce, musí se vydat do Skleněného Města, dávného domova všech lovců stínů, přestože vstup do města bez povolení je proti Zákonu a porušení Zákona se trestá i smrtí. A aby toho nebylo málo, dozví se, že Jace ji ve městě nechce a Simona uvrhli lovci stínů do vězení, jelikož jim upír, kterému neublíží sluneční světlo, připadá krajně podezřelý. Clary postupně odhaluje další střípky z minulosti své rodiny a nalézá přitom spojence v tajemném lovci stínů Sebastiánovi. Valentýn sbírá veškeré své síly, aby jednou provždy zničil všechny lovce stínů, a jediná šance, jak ho porazit, spočívá ve spolupráci s odvěkými nepřáteli. Dokáží však podsvěťané a lovci stínů zapomenout na vzájemnou nenávist a bojovat za společnou věc? Jace si uvědomuje, jak moc je ochoten kvůli Clary riskovat. Podaří se Clary získat vládu nad svými nově objevenými schopnostmi a zachránit Skleněné Město?

Každopádně prozradím, že se to konečně vyřeší mezi Clary, Jacem a Simonem... taky mezi Alekem a Krasomilem... no vlastně mezi všemi včetně Luka a Jocelyn. A taky se dozvídáme spoustu nových informací z minulosti, které člověka překvapí, zarazí a tak podobně:)
moje hodnocení:plus

Jinak pro ty, co si oblíbili tuto sérii se chystají i další díly... 4. díl s názvem City of Fallen Angel (aneb Město padlých andělů) vychází v USA (či kde to) 5. dubna 2011. Já už se nehorázně těším!!
5. díl jménemCity of Lost Souls (Město ztracených duší) v květnu 2012, 6. dílCity of Heavenly Fire (město nebeského ohně) výjde v září 2013. A vypadá to, že to bude vše, ale i to se může změnit, pokud vím původně to měla být trilogie a už je naplánován 6. díl.

Město z popela

27. ledna 2011 v 14:30 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Tak jsem dočetla i druhý díl Města z kostí. A je to čím dál tím víc zamotanější... nebudu psát děj abych neprozradila příliš... takže opět anotace:
Clary Frayová si toužebně přeje, aby se její život zase vrátil do normálních kolejí. Ale co je vlastně normální, když jste lovec stínů, zabíjíte démony, vaše matka je v kómatu způsobenémkouzlem a vy najednou vidíte vlkodlaky, upíry a víly? Kdyby se Clary obrátila ke světu lovců stínů zády, mohla by trávit víc času se svým nejlepším kamarádem Simonem, ze kterého se postupně stává něco víc než jen kamarád. Lovci stínů ji však nehodlají nechat odejít, obzvláště její pohledný, avšak nesnesitelný znovunalezený bratr Jace. Navíc jediný způsob, jak by mohla Clary pomoci své matce, je najít Valentýna, ničemného a nejspíš šíleného lovce stínů, který je zároveň jejím otcem. V druhém díle napínavé trilogie autorka vtáhne čtenáře zpět do temných spárů newyorského podsvěta, kde láska vždy znamená nebezpečí a moc s sebou přináší smrtonosné pokušení.
Už jsem začala číst i třetí díl, takže snad nemusím psát, že knížka mě fakt vtáhla a že se mi líbila...už i obal je lepší a velké plus - má zabudovanou záložku :)
moje hodnocení:plus

Město z kostí

23. ledna 2011 v 14:39 | B
svetplnykouzel.blog.cz)
Tak jsem opět dočetla knížku. Tentokrát Město z kostí od Cassandry Clareové.
oficiální anotace:
Když se patnáctiletá Clary Frayová vydá do newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se stane svědkyní vraždy, kterou navíc spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Nejde jen tak zavolat policii, když jsou vrahové pro všechny ostatní neviditelní a na místě činu nezbyla ani kapka krve, která by napověděla, že tu zemřel člověk. A byl to vůbec člověk? Zde se Clary poprvé setká s Lovci stínů, bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do jejich světa, její matka totiž zmizí a na samotnou Clary zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi, jako je Clary a její matka? A jak je možné, že má Clary najednou "vnitřní zrak"? To by rádi věděli i Lovci stínů…
Knížka se čte sama. Je zajímavá, místami i dost vtipná a hlavně i napínavá. Líbila se mi a už sem si koupila i další díly... opět můžu doporučit. Jen ta obálka se jim zas moc nepovedla, ale další díly už jsou mnohem vyvedenější.
Mé hodnocení:

Linger - Váhání

16. ledna 2011 v 23:48 | B
svetplnykouzel.blog.cz

Tak jo právě teď a v tuto chvíli jsem dočetla Linger od Maggie Stieffvaterové, což je druhý díl Mrazení, o kterém jsem psala cca před týdnem. V CZ překladu by to mělo být Váhání a mělo by vyjít letos v únoru. A opět se máme na co těšit!
Musím říct, že se mi to líbilo ještě víc než první díl. Kromě pohledu Sama a Grace, vidíme příběh i z pohledu Isabel (Jackova sestra) a Cola ( jeden z nových vlků). Abych pravdu řekla víc mě bavilo číst pohled Isabel a Cola než Sama a Grace, í když jak kdy...
Dál nečtěte pokud nechcete přijít o překvápko...
moje hodnocení :
jednoznačně

Ještě jedna věc, když jsem hledala obal knížky, tak sem našla i fanplakát k Mrazení (1.díl) a kdo na něm je jako Grace... kukněte...
svetplnykouzel.blog.cz

Shiver - Mrazení

8. ledna 2011 v 10:44 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Nemůžu se s Vámi nepodělit o další knihu, kterou jsem včera ... no lépe řečeno už dnes... v noci dočetla. Je od spisovatlky jménem Maggie Stiefvaterová a jmenuje se Mrazení. Jedná se o první díl z třídilné série (čím to je, že všichni začali psát pokráčka?  - ne že by mi to vadilo!! ).
Vypráví o dívce jménem Grace, kterou jako malou pokousali vlci, ale jeden z nich - ten se žlutýma očima - ji zachránil. Od te chvíle Grace už trochu povyrostla a celou dobu jí hrozně fascinovali vlci - no obvzláště ten jeden. Jenže jednoho dne vlci napadnou jednoho chlapce z města a ten zemře. Jeho rodina zorganizuje hon na vlky a několik jich je při tom zraněno. A to je den, kdy Grace potká Sama. Hned pozná, že je to její vlk, jenže Sam je těžce raněný - postřelili ho lovci.
Sam se, jak už to tak bývá, zotaví - hojí se rychle, jako Jacob ze stmívání, jenže narozdil od Jacoba svou proměnu neovládá on sám, ale počasí. Když je venku příliš velká zima stane se z něj vlk. Navíc Sam tuší, že tohle léto (spíše podzim) je jeho poslední.
Vyhraje láska nebo zima? Aby jste to zjistili musíte si to přečíst sami ...
Jen tak mimochodem kdo hledá najde knihu na netu ... poradím  server ulozto.cz - a dokonce v CZ... stojí to za to :)

moje hodnocení:plus

P.S. Je vážně k vzteku, když se začtete do knížky a zrovna nejnapínavějším momentě zjistíte, že Vám chybí asi 20 stránek!!!! Díky bohu za net!

2. díl s názvem Váhání by měl v Cz překladu vyjít v únoru 2011... tak doufám, že fakt výjde ...

Napořád

20. prosince 2010 v 18:41 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Tak jsem dočetla jeden z nejčerstvějších přírustků v né knihovničce, knihu Napořád od Alyson Noël .
Je to první kniha ze série s názvem Nesmrtelní. Vypráví o dívce jménem Ever, která jako jedniná přežila autonehodu, při které zahynuli její rodiče, sestra Riley a pes Sasanka. Ever se stále obviňuje z jejich smrti, protože je přesvědčena, že autonehoda se stala její vinou. Aby toho na ní nebylo málo získala po autonehodě jasnovidecké schopnosti - slyší myslenky ostatních, vidí aury, což jí nekdy přerůstá přes hlavu a proto se uzavírá před okolním světem. Až do doby než se objeví nový a velmi pohledný kluk Damen. Ten jediný dokáže utišit myšlenky a jen s ním může být zase normální. Ale nic není tak růžové jak se zdá, Damon není jako ostatní, nemá auru a je obklopen tajmstvím.
Víc prozrazovat nebudu ... jen můj názor. Ze začátku se mi kniha moc nelíbila, přišla mi trochu divná, pak po 1/3 se to hodně zlepšilo, pak ke konci, když se vše začne vysvětlovat jsem se pro změnu zase trochu ztrácela. Ale celkový dojem není nejhorší, dobře se čte a příběh má zajímavý nápad.
plus (strhávám body i za obálku)

Dlouhá cesta

8. listopadu 2010 v 18:16 | V
Další knížkou, kterou jsem si vybrala do naší nové rubriky, je kniha s českým názvem "Dlouhá cesta" v překladu " A Walk to Remember". Je to neuvěřitelně nádherná kniha i film.
Kniha byla vydána v roce 2000 a napsal ji Nicholas Sparks.Zfilmována v roce 2002.
 Nevím proč, ale mám slabost pro knihy a filmy s tragickým koncem, jako má i tato kniha.
kniha vypráví příběh dvou mladých lidí - Landona a Jamie.
Landon byl vždycky větroplach, kterému nedělalo starost absolutně nic. Byl jedním z nejoblíbenějších kluků ve škole, měl svoji krásnou holku a před sebou zřejmě šťastný život. Až do oné osudové noci, kdy se stane jednomu uchazeči o vstup do jejich party vážně zranění. Landon nestačí utéct a je chycen. Jako trest musí uklízet ve škole a hrát ve školním divadle, kde hraje i Jamie. Jamie je pravý opak Landona. Je dcerou kněze, který ji vychovával velice přísně. Je šedou myší školy. Nevadí ji a ani to nevnímá, že se jí spolužáci za zády posmívají. Landon si s hraním v divadle neví rady a tak požádá Jamie o pomoc a právě tady začíná neskutečně krásná, nevinná láska dvou mladých lidí. Pro Landona přestanou existovat pyšní kamarádi, kteří nedokážou přijmout, že se Landon stýká s někým, jako je Jamie. Jenže Jamie odhaluje Landonovi své nejskrytější tajemství..

ohodnocení:svetplnykouzel.blog.czsvetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
      svetplnykouzel.blog.cz                                                               Vaše Vsvetplnykouzel.blog.cz

Prevítem snadno a rychle

3. listopadu 2010 v 18:33 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Chcete nějakou odychovku, při které se i zasmějete? Tak to bych Vám doporučila knihu Prevítem snadno a rychle od Simona Bretta.
Knížka je teňoučká a navíc má i nějaký ten obrázek, nemá žádný složitý děj. Prostě popisuje myšlenky malého dítěte. Ukazuje, že batole není roztomilé a bezbrané, ale pěkně vypočítavé. Ukažte mu svou slabinu a zemřete...samozřejmě, že ne doslovně...
Kniha má dlaší plus... dá se sehnat ve dvoujazyčné verzi, takže se nejen pobavíte, ale třeba i něco naučíte...
Mé hodnocení:

Doplněk ke Crescendu aneb 1: kapitola

3. listopadu 2010 v 0:12 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Mě to nedá ... musím Vám sem dát aspoň tu první kapitolu z Crescenda.... asi dneska nebudu spát... nesnáším když dočtu nějakou knížku, která se mi líbila, natož když má otevřený konec... a čekat musím celý dlouhý rok ...ach jo ....
Konec mých výplodů jde se číst ... 1. kapitola Crescenda....

Poslední píseň

2. listopadu 2010 v 20:57 | V

Knihu Poslední Píseň v anglickém překladu The Last Song, jste určitě mnozí z vás viděli jako film v hlavní roli s Miley Cyrus :) Knihu napsal Nicholas Sparks v roce 2010, takže zřejmě podle filmu :)
Film na mě hluboce zapůsobil a od čtvrtiny jsem celou dobu brečela, u knížky docela taky :) Musím říct, že jsem ji četla ve spěchu, ale líbila se mi :)
Kniha je o vzpurné Ronnie, která velice trpí, když musí opustit milovaný New York a odjet na letní prázdniny za svým otcem. Nikdy se nesmířila s tím, že její otec před třemi lety opustil jejich rodinu. Rozhodne se, že bude odmítat otcovu snahu o usmíření, i když se jí po jejich společné vášni - hudbě - tajně velice stýská. Ronnie na pláži kousek od otcova domu potká pohledného Willa - považuje ho za frajírka, ale brzy bude muset svůj názor změnit. Nevím proč, ale knihy s tak kritickými životními zkušenostmi, jako smrt blízkého člověka, jsem si zamilovala. Donutí mě vždycky přemýšlet o životě, o tom, co mám a co bych mohla ztratit. Donutí to vážit si víc věcí, které máte. Otec Ronnie má totiž rakovinu. Když skončí v nemocnice, Ronnie se rozhodne o něj starat a nakonec za něj dopíše i jeho Poslední píseň. To léto chystá pro Ronnie hodně změn. Na konci léta bude Ronnie dospělejší, smutnější, moudřejší a zamilovaná.
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
Plus :)                         Vaše V =*

Crescendo

2. listopadu 2010 v 20:25 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Nalákala jsem Vás na Zavrženého (Hush Hush)? Nebo jste ho dokonce četli? A líbil se?
No tak to jste ještě v ruce neměli Crescendo!

Crescendo je druhý díl Hush Hush, takže ho opět napsala Becca Fitzpatricková. Právě jsem ho dočetla a musím říct... super mega bomba skvělý. A to jsem to četla v angličtině, takže jsem rozhodně nepobrala vše, co tam bylo.
Dám sem prvně své hodnocení a pak pod čáru děj, protože se asi neudržím a prozradím víc než bych chtěla, proto pokud se nechcete připravit o překvápku prosím neklikejte na celý článek (ale koment napsat můžete :) )
Takže hodnocení:
plus plus plus plus plus
Pokud si troufáte na knihu v originále stáhněte si jí TADY
Jo a ještě informace ohledně českého překladu. Jedna holčina ze stránky justmybooks.blogspot.com psala Egmontu a ti jí odpověděli, že výjde 8.2. 2011 a bude to prý pecka... tak s tím nejde nesouhlasit!!

Přesýpací hodiny

2. listopadu 2010 v 19:56 | B
svetplnykouzel.blog.cz
Takže pokračujeme třetím dílem akademie Evernight od Claudie Grayové. Příběh navazuje na tam, kde skončil Hvězdopravec.Bianca s Lucasem utíkájí z Evernightu a přidávají se k Černému kříži (skupina lovců upírů). Bianca zde musí ukrývat svůj původ a s ním související schopnosti, ale všechno se jednoho dne provalí, a proto oba musí opustit Černý kříž a začít se schovávat. Všechno vypadá dobře, dokud Bianca nezačne slábnout. Aby toho nebylo málo, objevuje se opět Balthazarova zlá sestra Charity, která chce, aby se Bianca přeměnila a přidala se k její skupině.
Vše se ještě více zkomplikuje, když se z Biancy stane přízrak a navíc musí rozhodnout o Lucasově osudu... existují jen dvě možnosti buď zemře a už se nikdy neuvidí, nebo se z něj stane upír, což Lucas vždy vehementně odmítal.
Kniha je napsaná velmi čtivým stylem... ani se nenadějete a už jste na konci - je pravda, že za to může i řádkování větší, než by bylo nutné
Odě mě má tato kniha:
plus

Lída Baarova - Života sladké hořkosti

1. listopadu 2010 v 16:30 | V
Knihu Lída Baarová: Života sladké hořkosti, jsem začala číst po tom, co mi babička vyprávěla její příběh. Její život byl velice smutný, pravou lásku poznala až takřka ve stáří. Jejím životem prošlo mnoho mužů, kteří ho do velké části poznamenali, jedním z nich byl i Joseph Goebbels, kvůli kterému byla Lída považována za vlasti zrádkyni. Její vzpomínky, které pojmenovala Života sladké hořkosti sama sepsala, když se roku 1990 vracela zpátky domů, do Prahy, odkud v roce 1948 musela uprchnout. Kniha nabízí krásný pohled do života herce, v období první republiky i v období protektorátu a život uprchlíka. Pojednává o životě ukřivděné ženy, jejiž první dítě, které čekala, potratila a v knize napsala, že je přesvědčena, že ji doktor na přání "těch vyšších" navždy zabránil mít další děti a odebral i to první. Vypráví o životě mladé, nadané herečky, která zavítala do světa velkých herců, jako byl Vlasta Burian nebo Jan Werich. Kniha mi přišla krásná, jednouduchá, upřímná a lítostivá. Příběh mě natolik upoutal, že jsem se rozhodla přečíst si i knihu Magda Goebbelsová a Adina Mandlová: Dneska už se tomu směju . Všechny knihy můžu doporučit :)
Moje hodnocení:
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
                                             Mějte se krásně, Vaše V.


Je to i můj život

31. října 2010 v 20:19 | V
Další knížkou, kterou bych vám moc ráda představila a doporučila je kniha s názvem "My Sister's Keeper" v překladu "Je to i můj život". Název sám o sobě vypovídá, že je kniha nejspíš o nějaké puberťačce, které se zbláznili hormony a všude kolem sebe ječí : Je to přece můj život!. Opak je, ale pravdou.
Kniha byla vydána v roce 2005 a zfilmována v roce 2009. Napsala ji Jodi Picoult.
Kniha vypráví příběh Kate Fitzgerald, která ve třech letech onemocněla rakovinou. Kate potřebovala transplantaci ledviny. Ovšem ani jeden z jejich rodičů, ani její mladší bratr Jesse, nejsou vhodnými dárci. Doktoři rodičům doporučí, aby se pokusili o třetí dítě. Vajíčko matky a spermii otce spojí ve skumavce a upraví, aby její genetika byla přesná s tou Kateininou, a aby se tak její sestra Anna, která se rok poté narodila, stala skladem na "náhradní díly" pro Kateinino tělo, které postupně přestává pracovat. Anna daruje krevní plazmi, kostní dřeně a další a další dárcovství a operace.
Když potřebuje Kate ledvinu, Anna zažaluje svou matku a otce a bude žádat, aby byla lékařsky zesvéprávněná, aby ji již nemusela darovat nic ze svého těla. Ze začátku jsem si říkala, co je to proboha za sestru, když nechce zachránit člena své rodiny darováním ledviny. Všechno, ale dostává postupně úplně jiný význam. Postupem se odhaluje, že vztah Kate a Anny je natolik vřelý a láskyplný, že je téměř nemožné, aby nechtěla sestru zachránit.
Kate již nebaví život s rakovinou. Když si v nemocnici najde chlapce se stejným typem rakoviny a on záhy umírá, ztratí pro ni vše význam. Je unavená ze života, z kterého ji její máma Sára nechce nechat za žádnou cenu odejít. Na konci, při soudu o Anninu lékařskou svéprávnost, se dozvídáme, že Kate požádala Annu, aby toho vše zosnovala a nechala ji v klidu odejít.
Musím říct, že film je naprosto dokonalý :)
Kniha i film na mě zapůsobily hlubokým dojmem. Film jsem probrečela a knihu z části. Je to velice srdceryvný a křehký příběh, který vás donutí uvědomit si, jak je náš život křehký a jak snadno můžete někoho ztratit.
To, jestli Kate přežije, nebo jestli ji Anna daruje ledvinu, vám neprozradím :)

Moje hodnocení:
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.cz
svetplnykouzel.blog.czsvetplnykouzel.blog.czsvetplnykouzel.blog.cz
  :)                         Mějte se, Vaše V.

                                    

Everyone worth knowing

30. října 2010 v 16:52 | B
svetplnykouzel.blog.cz

Všechny důležité kontakty, takto se jmenuje další kniha od Lauren Weisenbergerové (Ďábel nosí Pradu).
Hlavní hrdinkou knihy je Betty. Je jí 27let, pracuje v bance v kanceláři, vlastní alergického psa, ráda čte romantické knihy a nemá žádného přítele, jen nejlepší kamarádku Penelope, která se zrovna jako na potvoru zasnoubila. Prostě strašně nudný život...dokud jí strýček (gay) nesežene práci v PR agentůře. Bettyin život se od základu změní, najednou navštěvuje nejlepší večírky ve městě, stýká se slavnými lidmi, dokonce jí začnou spojovat s největším hezounem Philipem Westonem.  Ale je to ten pohádkový princ a život, který chtěla?
Nezapoměňte si opět povšimnout stylové obálky:)
Mé hodnocení :


 
 

Reklama